Zagrzeb

Zagrzeb to stolica Chorwacji, dynamicznie rozwijająca się, pełna życia i otwarta na przyszłość.

Miasto można podzielić na Górne (Gornij Grad) i Dolne (Donij Grad). Różnią się miedzy sobą przede wszystkim stylami architektonicznymi. Zabytki charakteryzują pierwsze, a nowoczesne budowle drugi. Spacer po Gornij Gradzie zapewni nam przyjrzenie się najważniejszym obiektom miasta. Cała trasa jest przewidziana na ok. 6 godzin.

Startując z głównego placu – Trg bana Josipa Jelačića otoczonego secesyjnymi i modernistycznymi kamienicami, skręcamy w prawo na ul. Bakaceva. Pierwszym obiektem jest tam Katedra św. Stefana – jedna z najpiękniejszych świątyń Chorwacji z neogotycką fasadą.

Dalej Kamienna Brama, stanowiąca jedyną ocalałą, prowadzi na starówkę. Tam na placu św. Marka mieści się siedziba parlamentu, a obok kościół św. Marka z charakterystyczną kolorową dachówką i gotyckim portalem.

Schodząc z placu ul. Cirilometodoską dochodzimy do wieży Lotrščak - dawna konstrukcja obronna, dziś punkt widokowy. Przed wieżą kolejka linową, którą można zjechać w dół do Dolnego Miasta (Donij Grad).

Idąc dalej pieszo zajrzyjmy do Muzeum Mimary, a zaraz obok Muzeum Etnograficzne, gdzie prezentowane są stroje ludowe danej Chorwacji i nie tylko. Skręcając w prawo za muzeum na ul. Runjaninową dotrzemy do Ogrodu Botanicznego. Tam zobaczymy aż 10 000 gatunków roślin. To oaza spokoju w tym mieście.

Na dalszej trasie plac Strossmayerow, gdzie stoi Galeria Dawnych Mistrzów- czyli zbiory sztuki sakralnej od średniowiecza do czasów nowożytnych. I tak z powrotem jesteśmy w punkcie wyjścia – Trg bana Josipa Jelačića.

Do Zagrzebia najlepiej udać się samochodem lub autokarem. Trasa nie jest skomplikowana: Cieszyn – Ołomuniec – Brno – Wiedeń – Graz – Maribor – Zagrzeb.

Kategorie: Chorwacja
Tagi: , ,