Wenecja

Wenecja zbudowana w lagunie, na bagiennych wysepkach wzmacnianych tysiącami drewnianych pali, stałą się średniowieczną potęgą i jednym z kluczowych ośrodków handlu śródziemnomorskiego. Była samodzielną republiką o tysiącletnich dziejach, a ponadto metropolią olśniewającą swą architekturą, kulturę i życiem artystycznym. Obecnie cała Wenecja znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Od wieków sercem Wenecji jest tętniący życiem Plac św. Marka, który od wschodu zamyka Bazylika o tej samej nazwie, przed którą wznosi się górująca nad okolicą Kampanila- dzwonnica o wysokości 98, 6 m wysokości.

Bazylika św. Marka to najwspanialsza pośród kilkuset weneckich świątyni. Budowano ją 200 lat począwszy od XIII w. Nad galerią w centralnej arkadzie ustawiono zdobyte w Konstantynopolu cztery złocone rumaki z antycznej greckiej kwadrygi. W XIV w. dodano gotyckie wykończenie w formie misternej, marmurowej koronki.

Przyległy do bazyliki od strony Piazzetty, czyli placu mniejszego (dawniej nieoficjalne miejsce spotkań polityków oraz widownia egzekucji) – Pałac Dożów (IX w.) jest najpiękniejsza świecą budowlą Wenecji. Jest to siedziba danych władców i obecnego rządu Wenecji. Posiada zachwycające arkadowe loggie.

Od północy z kolei – plac św. Marka zamyka gmach Procuratie Vecchie z przełomu XV i XVI w. – siedziba licznych urzędów miejskich, do której przylega Wieża Zegarowa (Torre Dell’Orologio). Na tarczy zegara prócz godzin zaznaczone są fazy Księżyca, Układ Słoneczny wśród znaków zodiaku i kalendarz.

Od zachodu ramę placu tworzy neoklasyczna budowla Ala Napoleonica, mieszcząca m.in. wspaniałą kolekcję mistrzów malarstwa weneckiego. Od południa zaś biblioteka z dwupoziomową kolumnada.

Warto przejść się także tzw. Marcerią, czyli główną arterię lądową Wenecji. Od placu św. Marka do Mostu Rialto skupia najelegantsze salony i sklepy.

Do Wenecji można dostać się dzięki biurom podróży oferującym usługi autokarowe (koszt ok. 300 zł). Dzięki tej formie podróży można podziwiać piękne widoki podczas całej trasy. Dojazd jest również dogodny pociągiem relacji Mediolan – Venezia.