Valmeinier

Valmeinier jest urokliwą miejscowością regionu Rhône-Alpes na styku Francji i Włoch .
Leży w słonecznej dolinie, u podnóża Mont Thabor (3207 m n.p.m.). Jest to popularny kurort narciarski, przyciągający turystów z całej Europy.

Cały kompleks narciarski składa się z trzech stacji: Valmeinier 1500, Valmeinier 1800, Valloire 1430, połączonych systemem wyciągów. W ich obrębie obowiązuje jeden karnet. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj od grudnia do końca kwietnia kwietnia. Przyjeżdżając tutaj nie ma obawy o odległość stoku od hotelu, ponieważ z każdego wychodzi się bezpośrednio na stoki (zwane popularnie “step out step in”).

Do dyspozycji ok. 150 km różnorodnych tras zjazdowych, podzielonych na 75 tras (ok.70 % znajduje się powyżej 2000 m n.p.m.), 33 wyciągi (orczykowe, krzesełkowe, linowe), 10 km tras biegowych i inne atrakcje np. snowpark „Galibier Thabor” i „Lac de la Vielle”(ten tylko dla zaawansowanych –wstęp płatny 16 euro na dzień). W okolicach zielonych tras zjazdowych znajdują się easy parki z małymi skoczniami – dostępne dla dzieci i początkujących. W Valmeinier dostępne są również strefy freeride, które są świetną atrakcją dla zaawansowanych narciarzy lub snowboardzistów.

Ponadto także lodowisko, rakiety śnieżne, zaprzęgi psów, paralotnie, skutery śnieżne, ścianką wspinaczkowa, baseny, kina i inne. Po białym szaleństwie na przybyłych, czekają bary, restauracje oraz dyskoteki. Wszędzie jest bardzo blisko.

Jak dojechać? Jeśli samochodem to drogą nr A43 lub RN6 do Saint Michel de Maurienne, skąd jest 12 km do Valmeinier. Można skorzystać także z oferty autokarowej. Komunikacja po samym miasteczku odbywa się głównie darmowymi SKI BUSami.