Toskania

To przepiękny, włoski region, charakteryzujący się wyjątkowo pięknymi widokami i urokliwymi miejscami. Bez względu na upodobania, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Są góry, morze, zabytki miasta, rezerwaty, ciepły klimat…
Cała Toskania to kilkanaście miast. Najciekawsze z nich to bez wątpienia Florencja, Piza i Siena.

Florencja stanowi główne miasto tego regionu- coś na kształt naszych miast wojewódzkich.
Florencja słynie z muzeów i galerii znanych na całym świecie. Jedną z nich jest Galeria degli Uffizi. Posiada w zbiorach dzieła: Leonardo da Vinci, Botticelli’ego, Michała Anioła, Raffaelllo, Caravaggio, Rubens’a, Dürer’a, czy Goya. Charakterystyczną budowlą miasta jest słynna średniowieczna Katedra Santa Maria del Fiore.

Piza z kolei to miejsce, gdzie stoi Krzywa Wieża, czyli Torre Pendente (ma około 55 metrów , a jej odchył od pionu to ok. 5 metrów) oraz znajdująca się obok średniowieczna katedra Santa Maria Assuntaz. Obie znajdują się na Campbo di Miracole (Plac cudów) w centrum miasta. Innymi ciekawymi zabytkami Pizy są: Baptysterium, łączące 3 style: romański, gotycki i renesansowy, a także średniowieczny kościół Santa Maria della Spina. Warto też odwiedzić Museo dell’Opera del Duom, w którym przechowywane są skarby baptysterium i katedry.

Siena- tutaj najważniejszy jest rynek (Piazza del Campo) i stojące na nim zabytkowe budynki: Palazzo Publico, dawna siedziba władz, dziś to Museo Civico zawierające zbiory o historii Sieny. Przy placu znajduje się również Torre del Mangia, czyli wieża i dzwonnica, wysoka na 102 metry. Najbardziej charakterystyczną budowlą miasta jest majestatyczna, romańska katedra. Siena słynie z wydarzenia na skalę światową, jakim jest Palio di Siena. To toskański festyn na cześć Matki Boskiej, który sięga swoją tradycją czasów średniowiecza.