Stambuł

Wizyta w Stambule to jedyna okazja, by zwiedzając jedno miasto, przemieszczać się z kontynentu na kontynent. Granice Europy z Azją wyznacza tu cieśnina Bosfor, łącząca Morze Czarne ze Śródziemnym.

Już pierwsze chwile pobytu pozwalają poczuć się jak na Wschodzie: smukłe minarety, nawoływania muezinów, orientalne zapachy…

Ja zdołałam zwiedzić zabytki Starego Miasta. Wśród nich: Pałac Topkapi, świątynię Hagia Sophia oraz Błękitny Meczet.

Pałac Tokapi znajduje się na wschodnim krańcu miasta. Stąd przez niemal cztery stulecia władano imperium osmańskim. W czasach sułtańskich mogło w nim przebywać nawet 50 tys. osób naraz. Jeśli chcesz zwiedzić skarbiec i harem- trzeba dodatkowo zapłacić.

Hagia Sophia to było coś, na co czekałam najbardziej. W samym sercu Starego Miasta stoi najsłynniejsza świątynia świata. Wzniesiona w VI w. na polecenie cesarza Justyniana Wielkiego. Była symbolem cesarstwa bizantyjskiego. Początkowo była to świątynia chrześcijańska. W 1453 r., kiedy Turcy osmańscy zdobywają miasto przekształcono ją w meczet. Niesamowite wrażenie robi kopuła- szeroka na 30 m. w północnej części nawy bocznej uwagę przekłuwa „plącząca kolumna”- trzeba pomyśleć życzenie, wkładając palec w jej szczelinę – jeśli pojawi się kropla, życzenie się spełnia. Przetrwały tu przepiękne bizantyjskie mozaiki i wiele innych. Świątynia udostępniona jest dla zwiedzających od 9:30- 16:30.

Naprzeciwko Hagia Sophia stoi Błękitny Meczet (XVII w.) – mnóstwo kopuł, wieżyczek, minaretów, wnętrze pokryte ponad 20 tys. niebieskich kafelek z Izniku, wszędzie inskrypcje w jęz. arabskim. Naprawdę robi wrażenie.

Należy pamiętać, że przed wejściem do każdego meczetu trzeba zdjąć buty, a kobiety powinny osłonic głowy i ramiona.

Niedaleko pałacu Tokapi mieści się Muzeum Archeologiczne, gdzie można oglądać zbiór ponad 60. tys. artefaktów greckich, rzymskich i Bliskiego Wschodu. Jest to prawdziwy klejnot wśród muzeów. Czynne od 9:00- 17:00. Ten sam bilet pozwoli zwiedzić sąsiadujące Muzeum Tureckiej Porcelany i Muzeum Antycznego Orientu.