Rio de Janeiro

Na stworzenie świata Bóg potrzebował sześciu dni, a siódmego stworzył Rio de Janeiro – mawiają Brazylijczycy. To 25. pod względem liczby ludności miasto na świecie i jedna z największych aglomeracji Ameryki Południowej. Przybywają tutaj tysiące turystów, aby podziwiać piaszczyste plaże, fascynujące zabytki, lub obejrzeć najhuczniejszy karnawał na świecie.

Dominującym elementem panoramy miasta jest góra Corcovado z „czuwającym na miastem” ogromnym posagiem Chrystusa Zbawiciela (38 metrów, a jego ramiona rozparte na 23 m). Uznany jest za jeden z cudów nowożytnego świata. Z kolei naprzeciwko zatoki wznosi się tzw. Głowa Cukru, czyli granitowe wzgórze (395 m n.p.m.) na jego szczyt można wjechać kolejką linową.

Piłka nożna w Brazylii to nie tylko sport, ale wręcz można powiedzieć kult. Znajduje się tutaj największy na świecie stadion Maracana. Może on pomieścić 200 tys. widzów. Przy stadionie mieści się muzeum piłki nożnej z kolekcją pucharów, plakatów i strojów.

Tym co przyciąga turystów są tutejsze plaże. Najsłynniejsza to Copacabana, ciągnąca się na przestrzeni 4,5 km wzdłuż Avenida Atlantica. Niestety jest zawsze zatłoczona. Otaczają ją hotele i restauracje. Obok leży spokojniejsza plaża Ipanema – nie mniej urokliwa.

Miejscem wartym odwiedzenia jest tutaj znajdujący się w samym centrum kawałek lasu tropikalnego (Parque Nacional da Tijuca), stanowiący największy na świecie naturalny park miejski.

Rio choć utraciło status dawnej stolicy, pozostało stolicą kulturalną i naukową regionu. W mieście znajdują się 4 uniwersytety, 2 akademie, instytuty badawcze, a także liczne muzea, teatry i biblioteki (Biblioteka Narodowa liczy 9-milionowy księgozbiór, co stanowi największą bibliotekę Am. Łacińskiej).

Miasto słynie z najhuczniejszego na świecie karnawału. Oficjalne obchody rozpoczynają się wielką paradą i przejazdem przez miasto króla karnawału Momo. Całość trwa 5 dni- od wtorku do piątku przed środą popielcową. Jednak przygotowania trwają o wiele wcześniej. Punktem kulminacyjnym jest parada 14 najlepszych szkól tańca na Sombodromie. Jest to ogromna scena z betonowych bloków- na trybunach zasiada ok. 60 tys. widzów. Całemu karnawałowi towarzysza bale, występy, koncerty, pokazy, sztuczne ognie itp.

Podróż samolotem z Polski do Rio de Janeiro jest możliwa tylko i wyłącznie z Warszawy. Koszt przelotu w obie strony to około 4000 zł. Port lotniczy Rio de Janeiro-Galeão położony jest 20 km na północ od Rio de Janeiro.