Praga

Praga należy do najczęściej odwiedzanych miejsc Europy. Zachowała zabytki z czasów, gdy pełniła funkcję stolicy i siedziby dworu Karola IV (1316-1378). Była ważnym ośrodkiem monarchii Habsburgów przyciągającym artystów i wybitne umysły epoki.

Można się tutaj dostać pociągiem z Polski, wyjeżdżającym z Warszawy. Podróż trwa ok. 6 godzin. Dla wygodnych proponuję samochód, ze względu, ze nie jest to długa trasa.

A w Pradze? Nie można wyjechać bez zobaczenia najważniejszych miejsc.

Wśród nich – Hradczany z zamkiem praskim, czyli siedziba czeskich królów, który wg Księgi Rekordów Guinnesa jest największym średniowiecznym zamkiem na świecie. Należy całego kompleksu należy też gotycka katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, Kaplica św. Wacława chroniąca szczątki patrona Czech i insygnia królewskie.

Nieopodal zamku znajduje się słynna Złota Uliczka, gdzie mieszkalni niegdyś złotnicy i alchemicy, pracujący dla zamku. Schody domku nr 12 prowadzą pod wieżę Dalibora, która służyła za więzienie, a nr 22, stanowił w 1917 r. pracownię Franza Kafki.

Most Karola jest ulubionym miejscem spacerowiczów i artystów. Odbywają się tutaj liczne improwizowane spektakle. Po obu stronach strzegą go wieże, a całość zdobi trzydzieści barokowych rzeźb.

Ciekawym obiektem jest tutaj słynny Orloj –zegar na wieży ratusza (1338r.). to słynne dzieło sztuki pokazuje czas staroniemiecki (cyfry rzymskie), staroczeski (złote cyfry gotyckie) i czas atronomiczny (na tarczy kalendarzowej). Jako jedyny na świecie mierzy też czas babiloński. Między 9:00 a 21:00 o każdej pełnej godzinie figurki na zegarze poruszają się i defiluje 12 apostołów oraz pieje kogut.

Warto zobaczyć też miejsce związane z legendą o Golemie, czyli Synagogę Staronowa (XIII w.) oraz znajdujący się także w centralnej części Pragi na brzegu Wełtawy, dawna dzielnica żydowska, a tam najstarszy żydowski cmentarz na świecie z XV w. Na jednym hektarze mieści się 12 tys. mecew.

Niedaleko leży wzgórze Wyszehrad- obok Hradczan było ono drugą siedzibą czeskich władców w X w. Tutaj można zobaczyć zamek, kościół św. Piotra i Pawła, rotundę św. Marcina.

Nad tym samym brzegiem Wełtawy również Tańczący dom, czyli osobliwość na miarę „Krzywego domu” w Spocie.

Praga to setki zabytków, których nie da się obejrzeć na raz. Najlepiej zaplanować dłuższa wycieczkę.