Pekin

Pekin to fascynujące miasto, pełne przepięknie zdobionych pałaców, baśniowych ogrodów oraz zaskakujących świątyń. Od stuleci intryguje podróżników z całego świata – począwszy od Marco Polo, któremu zawdzięczamy pierwszą bezpośrednią relację Europejczyka.

Pekin jest stolicą i drugim co do wielkości, po Szanghaju, miastem Chin. Położone jest w północno-wschodniej części państwa. Jest miastem niezwykłych kontrastów, z jednej strony nowoczesna metropolia, a z drugiej widać zabytkowe, liczne ślady dawnego cesarstwa.

Symbolem miast jest plac Tiananmen ( Plac Niebiańskiego Spokoju)  rozciąga się pomiędzy  Bramą Niebiańskiego Spokoju i Przednią. Niegdyś mieściły się tu biura cesarskich urzędników i miały miejsce najważniejsze wydarzenia historii najnowszej kraju np. rewolucje kulturalne.

Ważnym obiektem jest tzw. Świątynia Nieba- dziś muzeum. Tutaj dawniej cesarze Chin modlili się o dobre plony. Jej południową część tworzy Okrągły Ołtarz, gdzie składano ofiary. Na głównej osi kompleksu znajduje się Świątynia Cesarskiego Sklepienia Nieba otoczona kolistą Ścianą Szeptów (słowa wypowiedziane na początku słyszalne są na jej końcu). Głównym budynkiem jest tutaj Pawilon Modłów o Pomyślny Rok. Dominuje tutaj kolorystyka cesarska- czerwień i złoto.

Nieopodal znajduje się Pałac Letni, stanowiący miejsce letniego odpoczynku cesarzy chińskich. Centralnym punktem jest tutaj Wzgórze Długowieczności oraz jezioro Kunming.

Miejscem, którego nie można pominąć w Pekinie jest Zakazane Miasto – jedna z największych rezydencji na świecie – dawna siedziba władców. Kompleks utrzymany w czerwonych barwach z żółtą dachówką – otoczone murem i fosom. Tutaj znajduje się Pawilon Najwyższej Harmonii, w którym władca zasiadał na Smoczym Tronie.

Ważnym regionem turystycznym jest Badaling, gdzie znajduje się jeden z odcinków Wielkiego Muru Chińskiego.

W Pekinie znajduje się kilak dużych parków i ogrodów botanicznych. Można tam odpocząć od miejskiego zgiełku np. Park purpurowych Bambusów czy Park Liuyin.

Ciekawostka miast jest budynek Teatru Narodowego. Jego futurystyczna konstrukcja może zaprzeć dech w piersiach. Nazywany jest „jajkiem” ze względu na kształt i otoczony jeziorem.

Jak dostać się do Pekinu? Pekin obsługuje Pekiński Międzynarodowy Port Lotniczy, położony w Shunyi, 20 km na wschód od centrum miasta. Samolot to jedyne wyjście. Istnieje na szczęście połączenie z Warszawy.