Minorka

Wyspa ta jest około pięć razy mniejsza od Majorki i odpowiednio mniejszą liczbę odwiedzających ją turystów. Pod żadnym innym względem nie jest gorsza. Stolicą, a zarazem najpiękniejszym miastem jest tutaj Mahon, położone na wschodnim krańcu Minorki. Dawna stolica Ciutadella leży na przeciwległym krańcu i stanowi często odwiedzane miejsce ze względu na swoją historię.

Mahon najlepiej zwiedzać piechotą. Jest to zwarte miasto na wzgórzu górującym nad zatoką. Do centrum wiodą kręte i szerokie schody. Po dotarciu najpierw naszym oczom ukazuje się Tag rybny, a zaraz obok piekę krużganki dawnego klasztoru. Najważniejszym zabytkiem tej części miasta jest kościół Santa Maria ze sklepionym dachem. Wzniesiony w 1287 r. na miejscu meczetu, po pokonaniu Maurów. Obok tej świątyni ogromny ratusz (Ajuntament).

Dobrym punktem orientacyjnym wśród wąskich uliczek jest Porto Sant Roc, jedna z najstarszych bram miasta i element dawnych murów miejskich. Niedaleko –Placa de S’Esplanda, czyli największy plac miejski.

Z miasta można udać się na okoliczne wycieczki – najlepiej wypożyczyć samochód lub skuter (bardzo przystępne ceny). Jedną z nich na pewno będzie wycieczka do pobliskich dwóch słynnych osady prehistoryczne. Talati de Dalt i Trepucó , gdzie zachowały się trzy taula (kamienne megality wykorzystane do obrzędów religijnych) oraz tajemnicze talajoty (wieże w kształcie stożka).

Najważniejszą z wycieczek będzie jednak odwiedzenie dawnej stolicy – Ciutadella, która urzeka swoim pięknem. Krajobraz tworzą tutaj wąskie uliczki, idealnie współgrające z orientalną zabudową. Najważniejszą budowla jest tutaj gotycka katedra w centrum starówki, a zaraz potem pałac d’es Born, upamiętniający walkę z Turkami w XVI w. oraz pałacyk Olivara z XVIII w.

Poza tym Minorka to idealne miejsce do uprawiania windsurfingu, żeglarstwa, czy wakeboardingu. Nie jest tutaj tak tłoczno jak na Majorce, zatem jest to lepsza alternatywa dla szukających spokoju i wypoczynku.