Majorka

Miliony mieszkańców chłodniejszych rejonów Europy co roku przybywają na Majorkę, największą wyspę Balearów. A tam czekają na nich: wspaniałe plaże, turkusowe morze, znakomite zaplecze gastronomiczne i hotelarskie, liczne atrakcje i ciekawe miejsca. Dodatkowym atutem jest popularność nie tylko języka angielskiego, ale także niemieckiego.

Z każdego miejsca na wyspie można dostać się, nawet do najodleglejszych krańców w kilka godzin. Działające na wyspie liczne agencje turystyczne organizują liczne i ciekawe wycieczki autokarowe po wyspie. Warto skusić się choćby na jedną z nich. Bogaty program zwiedzania umożliwi poznanie piękna warunków naturalnych Majorki.

Na początek proponuje stolicę – Palma. Wybierzmy rejs po zatoce, podczas którego zobaczyć można górującą nad miastem bryłę gotyckiej katedry i usytuowany niżej pałac Almudaina. Na zachód widać elegancką promenadę współczesnej Palmy. Nieco wyżej na szczycie porośniętym lasem widnieją zatopione w zieleni białe wieże zamku obronnego Bellver (XIV w.).

Najciekawszym obszarem do zwiedzania jest tutaj stare miasto, oczywiście pieszo. Poniżej murów miejskich- park de la Mar ze sztucznych jeziorkiem. Jednak najlepszym miejsce do spacerów jest trakt Es Born. Na północnym jego krańcu biegnie Avingua del Rei Jamie III, której zabudowa imituje architekturę zeszłego wieku. Dalej jesteśmy już niedaleko wspomnianego wcześniej pałacu Almudaina. Niegdyś była to rezydencja władców mauretańskich, a po rekonkwiście królów Majorki. Tutaj można podziwiać XIII-wieczna salę tronową, a ponadto piękne freski i malowidła.

Dalej monumentalna, gotycka katedra La Seu . Wybudowana na miejscu dawnego meczetu. Budowa trwała od 1230-1601 r. Posiada trzy przepiękne bramy i dzwonnicę z XIII w. Tutaj można odwiedzić także Muzeum Katedralne, pełne starych manuskryptów, relikwii i ołtarzy.

Na pobliskiej Carrere de la Portelle stoi odnowiona rezydencja pałacowa, która zajmuje Muzeum Majorki. Tutaj liczne przedmioty z okresu panowania muzułmanów XIII-XIV wieczne obrazy, rzeźby itp. a na piętrze współczesna galeria tutejszych twórców.

Zaraz za muzeum słynne Arabskie Łaźnie (Banys Arbs) przetrwały cudem do naszych czasów.

Majorka to oczywiście wiele innych ciekawych zakątków i miejsc, które warto poznać, będąc tutaj.