Madera

Madera to jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim. Wyspa ta powstała w wyniku serii erupcji podwodnego wulkanu. Sama Madera to tylko część tego wulkanu, większość mieści się pod wodą. Ukształtowanie terenu jest tutaj różnorodne: góry wąwozy oraz klify, w tym jeden z najwyższych w Europie – Capo Girao. Wyspa jest drugim w kolejności, najchętniej odwiedzanym regionem wakacyjnym w Portugalii. Wyspa to przede wszystkim urzekające krajobrazy, wodospady, górzyste zakątki oraz białe domki w dolinach otoczonych górami.

Madera posiada mnóstwo atrakcji, które warto zobaczyć w czasie pobytu.
Jedną z nich jest Centrum Wulkanologiczne i jaskinie w Sao Vicente na północnym wybrzeżu. Kolejno poleca się miasteczko Camara de Lobos w okolicy stolicy wyspy – Funchal, gdzie warto zobaczyć klasztor Sao Bernardino oraz kaplicę Nossa Senhora do Calhau. Nieopodal produkuje się wino Madera, znane na całym świecie .

Stolica pełna jest luksusowych hoteli, willi oraz egzotycznych ogrodów kwiatowych. Można odnieść wrażenie, że Funchal tonie w kwiatach. Tutaj zobaczyć można szereg ciekawych obiektów np. barokowe Colégio, klasztor Santa Clara, kaplica Santa Catarina, Sao Lourenço oraz zabytkowe forty Pico i Sao Tiago.

Uroczym zakątkiem wyspy jest również wioska rybacka Porto Moniz. Tutaj znajdują się naturalne baseny, pośród wulkanicznych zboczy. Wielu turystów przyjeżdża tutaj aby wspiąć się na najwyższy szczyt wyspy Pico Ruivo (1862 m n.p.m.), co łączą ze zdobyciem sąsiedniego szczytu Pico do Arieiro (1818m).

Wypoczynek na Maderze poleca się szczególnie zwolennikom pięknych i naturalnych krajobrazów, nieprzepełnionych plaż, gdzie naprawdę można odpocząć.