Londyn

Londyn to miasto głęboko zanurzone w historii, o przebogatej architekturze i życiu kulturalnym. W tej kosmopolitycznej metropolii przeważa otwartość na ludzi innych kultur.
Posiada kilkanaście dzielnic, których nie sposób zwiedzić nawet w kilka dni.
W każdej znajdują się miejsca warte zobaczenia, jednak jedna z nich przyciąga wyjątkowo liczną grupę turystów – Westminer. Jest to najbardziej reprezentatywna cześć Londynu, jak na centrum miasta przystało. To tutaj odbywają się posiedzenia parlamentu, a premier i królowa maja swoje rezydencje.

Nazwa dzielnicy pochodzi od nazwy katedry Westminster Abeby, będącej sercem tego obszaru. Do ścisłego centrum należą także budynek Parlamentu i Big Ben, Buckingham Palace, Trafalgar Square, ulica Whitehall oraz St. James’s Park.

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od placu Trafalgar Square, nad którym góruje 52-metrowa kolumna Nelsona. Północną część placu zdominował gmach National Gallery, gdzie mieści się najwybitniejsza kolekcja sztuki europejskiej (wstęp wolny). Na płn.-wsch. narożniku stoi kościół St Martin in the Fields- to najstarsza budowla na placu.

W południowo – zachodniej części Trafalgar Square przez łuk Admiralicji podziwiać można widok na bulwar Mall biegnący wzdłuż St James’s Park. To najstarszy z parków Londynu
Nieopodal na końcu traktu Mall stoi Buckingham Palace – rezydencja królowej.

Whitehall to aleja łącząca Trafalgar Square z Parliament Square. Po przeciwnej stronie znajduje się Bonqueting Mouse – pierwszy angielski gmach w stylu renesansowym. Kilkadziesiąt metrów stąd pod nr 10 na Downing Street mieści się dom premiera Wielkiej Brytanii.

Najwybitniejszym osiągnięciem wikorianskiego neogotyku jest położony nad brzegiem Tamizy pałac Westminsterski zw. House of Parliament. Tutaj także słynna wieża zegarowa Big Ben z 13-nasto tonowy dzwonem. Naprzeciw siedziby parlamentu stoi katedra Westminer Abbey.