Knossos

Knossos znajduje się w centralne części wyspy (5-6 km na południe od Iraklionu) i stanowi jeden z jej najcenniejszych obszarów. Niegdyś ojczyzna Minojczyków, gdzie do dziś stoi jeden z najwspanialszych pałaców starożytnej Grecji.

Do Knossos najlepiej jest wybrać się autokarem z Iraklionu lub wynająć samochód. Jest to niespełna 15 minut drogi. Najpierw jednak trzeba przepłynąć statkiem trasę z Aten do Iraklionu.

Największą atrakcją miasta jest odkryty w 1899 roku przez angielskiego archeologa sir Arthura Evansa Pałac, stanowiący obecnie ruiny z okresu 2000–1400 p.n.e. czyli tzw. kultury minojskiej. Kiedy około 1450 roku p.n.e. Achajowie zajęli wyspę, pałac został zniszczony.

Pałac w Knossos jest najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów na całej Krecie.
Kreteńczycy twierdzą, że to właśnie tutaj miała miejsce mityczna walka Tezeusza z Minotaurem – w labiryncie pod pałacem. Na powierzchnia ok. 2 hektarów istniało kiedyś blisko 1500 pomieszczeń. Co ciekawe pomieszczenia te były wyposażone w system kanalizacji oraz spłukiwane toalety. Wędrując labiryntem małych i licznych pomieszczeń, czasem pożałujemy, że nie mamy ze sobą „nici Ariadny”, ponieważ plan, jaki dostaje się na wejściu nie jest zbytnio pomocny.

Jeśli preferujemy zwiedzanie w spokoju, to proponuję przyjechać tam z samego rana, gdyż koło południa zjeżdżają się tutaj rzesze turystów. Można go zwiedzać codziennie w godzinach od 8:00 do 19:00.

Pałac rozbudowywany był wokół centralnego dziedzińca, służącego publicznym zebraniom. Zwiedzający są wpuszczani przez dziedziniec zachodni, prowadzący do skrzydła z pocieszeniami pełniącymi w przeszłości funkcje administracyjne i religijne. W całym pałacu można zobaczyć solidne, malowane na czerwono kolumny. Na piętrze znajduje się najbardziej reprezentatywne pomieszczenie, czyli Sala Tronowa („Sala słupów”) Tam zobaczy można fresk z gryfami, basen służący do rytualnej ablucji- obmycia oraz alabastrowy tron (najstarszy w Europie) i wiele innych.

Plan pałacu:
1 – Sala tronowa. 2 – Wejście wraz z pomieszczeniami reprezentacyjnymi. 3 – Podwórze centralne. 4 – Pomieszczenia kultowe i reprezentacyjne. 5 – Magazyny. 6 – Ołtarz. 7 – Silosy. 8 – Podwórzec zachodni. 9 – Ołtarz. 10 – Przejście do podwórca centralnego. 11 – Korytarz do wschodniej klatki schodowej i megaronu królowej. 12 – Wschodnia klatka schodowa wraz z holem kolumnowym i świetlikiem. 13 – “Hol Podwójnych Siekier”. 14 – Pomieszczenia o nieznanym przeznaczeniu. 15 – Propylon. 16 – Sala kolumnowa. 17 – Wejście południowe. 18 – Schody prowadzące do “Małego Pałacu”.