Kapadocja

Kapadocja jest oddalona o ok. 180 km na południowy-wschód od Ankary. Dostałam się tam lecąc na wakacje, samolotem z Krakowa do Ankary, a potem jadąc autokarem ok. 3 godziny, wraz z całą wycieczka polaków z hotelu. Była to pierwsza z wycieczek podczas mojego pobytu w Turcji.

Wizytówką tego miejsca są fantastyczne kształty, wyrzeźbione przez wiatr, deszcz i śnieg, w miękkich skałach pochodzenia wulkanicznego. Potencjał miękkiego tufu dostrzegli także ludzie, tworząc tutaj niezwykłe jaskinie mieszkalne, a nawet całe podziemne miasto. Cała Kapadocja obejmuje teren około 600 km2.

Pierwszymi osadnikami byli w okolicy Hetyci, ale skalne budowle zaczęły powstawać dopiero w IV w. kiedy na terenach pojawili się greccy i armeńscy chrześcijańscy pustelnicy. Kapadocja stała się wówczas najważniejszym ośrodkiem wczesnochrześcijańskim na wschodnim rejonie Morza Śródziemnego. Nawet kiedy w XI w. została podbita przez muzułmanów, chrześcijanie byli wmiarę tolerancyjnie traktowani. Jednak z obawy przed ekspansja Islamu, rozbudowali podziemne korytarze, gdzie kwitło życie.

Najpopularniejszymi wśród turystów skalnymi wioskami są Goreme, Kaymaklı, Derinkuyu,
Konya i Urgup. Łącznie jest ich ponad trzydzieści.

Wysokość korytarzy nie przekracza 160-170 cm, odnajduje się tam nawet pomieszczenia służące niegdyś, jako stajnie i winiarnie. Tutejsza gleba jest wyjątkowo żyzna, co sprzyjało zakładaniu winiarni i uprawie innych roślin.

Ciekawą pozostałością dawnych podziemnych miast są wejścia do nich nakrywane okrągłymi kamiennymi drzwiami. Te były wykonywane z najtwardszego kamienia jaki wówczas był dostępny. Ich średnia waga wynosiła 300-500 kg. Co ciekawe wejścia te są umiejscowiona na wschodnich, południowych i zachodnich zboczach, nigdy nie na północnych, gdzie zagrażał mróz i śnieg.

W podziemnej miejscowości Goreme można zobaczyć ponad 30 kapdockich świątyń. Reprezentują one okres bizantyjski i seldżucki. Niektóre posiadają znakomicie zachowane freski. Ten obszar stanowi rodzaj skansenu – czynny dla turystów od 8:00 do 17:30.

Ciekawą atrakcją miasteczka Konya jest Zakon tańczących derwiszy. Jest to niezwykłe doświadczenie zobaczyć to wszystko na własne oczy. Zwiedzający mogą tutaj przebywać tylko wraz z przewodnikiem.