Iraklion

Kreta jest dużą i pełną bogactw wyspą. Jeśli chcemy w pełni skorzystać z pobytu tutaj, warto starannie zaplanować wycieczki. Dla ułatwienia można podzielić ją na kilka obszarów zwiedzania. Jednym z nich jest Iraklion.

Aby się tam dostać z Polski wyruszyłam samolotem z Krakowa do Aten. Podróż trwał ok. 2 godz. W Atenach przesiadłam się na statek płynący na Kretę- do portu w Iraklionie.

Centrum tego miasta otoczone jest przez mury miejskie, wybudowane przez Wenecjan i umocnione przez Turków. Spacer wzdłuż murów, które sprawiają wrażenie jakby zmalały przy wyższych i nowoczesnych budowlach, daje pojęcie o wielkości dawnej cytadeli.
W jej sercu mieści się plac Venizelosa otoczony kawiarniami oraz restauracjami. Na jego środku wybudowana 300 lat temu w okresie weneckim fontanna Morosiniego, podtrzymywana przez dwa lwy. Z tego miejsca bardzo łatwo dojść pieszo do większości zabytków miasta.

Na północ przy Odos 25 Avgousto ujrzymy fasadę weneckiej loggii z 1628 r.- obecnie jest to siedziba ratusza. Mijając loggię dojdziemy do kościoła Agios Titos (św. Tytusa). Wybudowany w X w. na cześć patrona Krety, który nawrócił ją na chrześcijaństwo. Z kościoła przejdźmy ulicą aż do parku El Greca, który swoją nazwę zawdzięcza słynnemu malarzowi z Krety. Tutaj można odpocząć w cieniu drzew. Ulica dalej dobiega do morskiego nadbrzeża w pobliżu wspaniałej weneckiej fortecy Kastro Koleus, niegdyś chroniącej wejście do portu, przed najazdem Turków. W wielkich arkadach mieścił się wielki arsenał obronny.
Kilkaset metrów dalej –nad brzegiem morza stoi okazały klasztor Agios Petrus (św. Piotra), a także Muzeum Historii Krety. Tutaj można prześledzić historię Krety po upadku Cesarstwa Rzymskiego aż do czasów współczesnych.

Z kolei na południe od wyjściowego placu Venizelosa biegnie ulica Odos 1866, która zachowała klimat tureckiego bazaru. Ulica wychodzi na południu na plac Karnarou, gdzie stoi fontanna Bombo z XVI w. Idąc w lewo ulicą Karterou dotrzemy do katedry Agios Minas oraz Kościoła Agia Ekaterini. A w nich bogate ikonostasy m.in. tutejszego artysty Damaskinosa. Dalej idąc dotrzemy do najważniejszego obiektu w mieście- Muzeum Archeologicznego. Ekspozycje ilustrują zbiory ze wszystkich stanowisk wykopaliskowych na całej wyspie, pochodzące ze wszystkich epok historycznych m.in. ceramika, freski, biżuteria i inne. Wśród nich słynny Dysk z Fajstos.