Fuerteventura (Hiszpania)

To najrzadziej zaludniona, najstarsza i najbardziej płaska z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Panuje na niej bardzo suchy klimat a pustynny krajobraz powoduje, że ma się wrażenie pobytu na afrykańskiej pustyni. Na wyspie panują również silne wiatry, które stwarzają idealne wręcz warunki do windsurfingu. Zresztą co roku na plaży Playa de Sotavento de Jandia odbywają się mistrzostwa świata w tej dyscyplinie.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyspa była spokojnym, mało zaludnionym bastionem dla ludzi stroniących od zgiełku wielkich miast, stanowiła też miejsce wygnania, kary. Aktualnie piękno wyspy oraz bardzo rozbudowany przemysł turystyczny powodują, że odwiedza to miejsce rocznie ponad dwa miliony turystów.

Fuertaventura to idealne miejsce na wakacje dla Europejczyków. Lato trwa tu cały rok. Dzięki chłodniejszym prądom oceanicznym temperatura nie przekracza jednak 30 stopni – stwarza to perfekcyjne warunki do plażowania, uprawiania sportów czy eksplorowania wyspy. A co warto poznać?

Po pierwsze Playa de Sotavento de Jandia, czyli długa, czysta, piękna, naturalna plaża w południowej części wyspy. To właśnie tu, dzięki silnym wiatrom odbywają się zawody zaliczane do Windsurf World Cup.

Puerto del Rosario – XIX wieczne miasteczko portowe leżące na wschodnim wybrzeżu, stanowiące stolicę wyspy. Znajduje się tu Casa Museo de Unamundo, czyli filozofa Miguela de Unamuno, który został wygnany z Hiszpanii i zesłany na Fuerteventura.

La Oliva, położona w głębi wyspy, na północy- warta jest odwiedzenia. Niegdyś była politycznym centrum wyspy, do dziś nosi znamiona dawnej świetności. Świadczą o tym piękne budowle takie jak bazaltowa dzwonnica, kościoła Iglesia de Nuestra Seniora de La Candelaria i “Twierdza Pułkowników” czyli Casa de Los Coroneles.

Corralejo i Morro Jable to dwa miasteczka stanowiące najważniejsze punkty wypoczynku turystów. Hotele o wysokim standardzie i przylegająca do nich plaża stanowią idealne połączenie.