Fatima

Do Fatimy przetransportowaliśmy się za przy pomocy kolei portugalskich. Trasa Lizbona – Fatima była bardzo wygodna, zwróciwszy uwagę na fakt, iż koleje portugalskie nawet w drugiej klasie są o niebo lepsze niż polskie…

Na wstępie muszę powiedzieć, iż transport do Fatimy przy użyciu kolei nie jest dobrym rozwiązaniem! Dworzec kolejowy Fatima jest oddalony od “centrum” Fatimy o kilka(dzisiąt) kilometrów. By dostać się do sanktuarium należy skorzystać z regularnych linii autobusowych (coś na zasadzie polskiego PKS). Z tymi liniami to też nie jest do końca wszystko jasne i klarowne. Mimo iż, droga do Fatimy odbyła się w spokoju – wysiadka z pociągu i od razu przy małym dworcu stał autobus. Powrót wyglądał tragicznie – gdyby nie pomoc miłego portugalczyka i metody autostopu nie wrócilibyśmy do Lizbony na 18, tylko 22, może 23…

fatima portugalia

Stanowczo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z linii autokarowych, które kursują z Lizbony do Fatimy i z powrotem. Koszt jest wyższy o kilka Euro, ale dojeżdżamy Centrum Lizbony – Centrum Fatimy. Bez stresu, dodatkowo czasowo krócej.

Fatima nie jest dużym miastem. Liczba mieszkańców to zaledwie 10 tys ludzi, jednak turystyka robi swoje i z małego miasteczka powstało miasto HOTELI, miejsc noclegowych, kawiarni i komercji. Pieniądze i biznes robią swoje. Do najbardziej absurdalnych rzeczy, jakie można wymienić to pamiątki z Sanktuarium w Fatimie w postaci: maczug kolczastych, Clownów czy innych dziwactw. Ciekawe doświadczenie.

Zwiedzanie Sanktuarium wraz z drogą krzyżową prowadzącą do domku jednego z dzieci to maksymalnie 2-3 godziny. Planując podróż warto wybrać dzień inny niż niedziela oraz by nie było to święto kościelne. Dzięki temu unikniemy natłoku turystów.

Kategorie: Portugalia
Tagi: ,