Efez

Efez znajduje się na zachodzie Azji Mniejszej, tj. zachodzie Anatolii w Turcji. Jest to jedno z najlepiej zachowanych antycznych miast na wschodniej części Morza Śródziemnego.

Będąc na wczasach w Turcji, było to jedno z najbardziej oczekiwanych miejsc całego wyjazdu. Wraz z całą zorganizowaną wycieczką dotarliśmy na miejsce z samego rana ok. 10:00, wtedy jeszcze nie było tylko zwiedzających, od południa przybywało ludzi.

Najpiękniejszą budowlą, jaką można tutaj zobaczyć jest Biblioteka Celsusa (II w. p.n.e.), której bogato zdobiona fasada zachwyca posągami czterech cnót: mądrości (Sophia), charakteru (Arete), myśli (Ennoia) oraz wiedzy (Episteme).

Pobliska, otoczona kolumnami Droga Arkadyjska prowadziła niegdyś nad samo morze i pełniła funkcje handlowe. Na uwagę zasługuje znajdująca się niopodal dolna agora oraz Wielki Teatr z 25 tys. miejsc, wykutych w zboczu góry, leżący na drugim końcu Drogi Arkadyjskiej. Nieco niżej można zobaczyć rząd antycznych łaźni oraz pozostałości domu publicznego.

Najbardziej charakterystycznymi budowlami Efezu, przyciągającymi miliony turystów są: świątynia Artemidy, Bazyliki św. Jana Ewangelisty oraz kościół Matki Maryji. Ta druga zwraca na siebie szczególną uwagę wszystkich chrześcijan, gdyż według źródeł został tutaj pochowany św. Jan, a na jego grobowcu król Justynian wybudował ten właśnie kościół. Miejsce to jest oznaczone specjalną płytą. Efez był miejscem, gdzie święty Jan napisał czwartą księgę Nowego Testamentu.

Świątynia Artemidy niegdyś duma i jeden z cudów świata starożytnego, dziś pozostały po niej tylko ruiny w połowie drogi pomiędzy Selcukiem a Efezem. Kościół Matki Maryji to również tylko jego pozostałości, mimo to zawsze jest tutaj mnóstwo zwiedzających. Nieopodal znajduje się także Dom Maryji, gdzie mieszkała do śmierci. Jej grobu nie udało się odnaleźć mimo, że istniały hipotezy o odległości ok. 500 metrów od tego właśnie domu.

Kolejnym ciekawym obiektem leżącym nieco dalej jest Brama Pogoni prowadząca do Cytadeli Ayasuluk w Selcuk. Ta pełniła rolę schronienie na wypadek najazdów Arabów. Twierdza ma bardzo dobrze zachowane mury i pozostałe budowle. W tej miejscowości znajduje się również muzeum posiadające w swoich zbiorach ciekawe eksponaty pochodzące z wykopalisk w Efezie.

Kategorie: Turcja
Tagi: ,