Donovaly

Donovaly to urocza wioska leżąca w północno-zachniej części kraju, w pasmach gór Wielka Fatra i Niskie Tatry, niedaleko Bańskiej Bystrzycy. Stanowi rozwijający się kurort narciarski. Turystom zapewnia usługi przez cały rok, gdyż to właśnie na nich jest zorientowany.
Dodatkową atrakcją są tutaj źródła termalne.

Panują tutaj doskonałe warunki z licznymi trasami zjazdowymi, biegowymi, slalomowymi itp. Trasy narciarskie liczą tutaj łącznie ok. 11 km (17 tras, w tym 3 mają nocne oświetlenie) i obsługiwane są przez wyciągi krzesełkowo-gondolowe. Z kolei trasy biegowe to 25 km długości. Do dyspozycji również dobrze wyposażony Snow Park z licznymi railami, jumpami i przeszkodami. Mieści się tutaj również lodowisko (łyżwy i curling), tor saneczkowy, konie, psie zaprzęgi i wiele innych. Polecam wypróbowanie snowraftingu, czyli zjazdu pontonem po odpowiednio przygotowanym stoku. Ciekawą imprezą są tutaj co roczne wyścigi psich zaprzęgów o Puchar Europy.

Donovaly to dwa tereny narciarskie: Zahradisztie oraz Nova Wola – ten raczej dla zaawansowanych. Do wybory obowiązują tutaj 3 karnety: 100, 200, 300 punktowe do wykorzystania na wszystkich wyciągach w czasie całego sezonu, a także karnety dniowe. Komunikacją codzienną są tutaj skibusy. Sezon trawa od listopada do kwietnia. Stoki są bardzo dobrze dośnieżane, dlatego nikt nie będzie tutaj narzekać na złe warunki.

Dojechać tutaj będzie najlepiej własnym samochodem, to tylko kilka godzin jazdy. Donovaly leży na głównej trasie nr 59 (E77), czyli 90 km od przejścia granicznego Chyżne–Trstená.