Dominikana

Przez wielu uznawana za najpiękniejszą wyspę archipelagu Wielkich Antyli. Jej terytorium rozdzielone zostało na dwa państwa – wschodnia część to Republika Dominikany, zachodnia to Republika Haiti.

Wyspa otoczona jest wodami Atlantyku i Morza Karaibskiego. Uroki plażowania gwarantuje niemalże całoroczna piękna pogoda. Średnia temperatura to 25-30 st. Celsjusza. Centralną część wyspy zajmują góry i lasy tropikalne. Odkrywcą wyspy był Krzysztof Kolumb – zauroczony jej niezwykłym pięknem, że określił ją mianem raju na ziemi.

Wybierając się na Dominikanę na pewno możemy liczyć na jej piaszczyste, przyjazne turystom plaże i wielkie możliwości jakie oferuje wyspa w zakresie uprawiania wodnych sportów, ale nie tylko. Piechurom niezwykłych wrażeń dostarczą wyprawy po tropikalnych lasach w Dolinie Cibao, które gwarantują spotkania z niezwykłą roślinnością i zwierzętami. Można również pokusić się o pokonanie wysokiego łańcucha Kordylierów środkowych z najwyższym szczytem Pico Duarte (3175 m.n.p.m.).

Ale Dominikana to nie tylko przyroda. Santo Domingo, czyli stolica wyspy, położna na południowym wybrzeżu jej wschodniej części, to wiekowe miasto. Jest zresztą powszechnie uznawane za miejsce spoczynku założyciela wyspy.

Zwiedzając miasto na pewno warto skupić się na Starym Mieście i wybrać się do Katedry Św. Marii, zobaczyć Narodowy Panteon. Liczne muzea oraz Teatr Narodowy znajdują się na placu Plaza de la Cultura. Ważnym elementem miasta jest także Latarnia Morska Kolumba symbolizująca odkrycie wyspy.

Będąc na wyspie koniecznie należy zobaczyć Puerto Plata czyli „srebrne miasto”. Położone na północnym wybrzeżu, blisko innych popularnych turystycznie miejscowości, stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania tej części wyspy. Warte obejrzenia jest muzeum bursztynów, Park Wodny im. Kolumba czy destylarnia rumu The Brugal.

Mimo pięknych miast nie sposób uciec od zachwycającej przyrody Dominikany. Na wyspie znajduje się największe jezioro Antyli – Jezioro Enriquillo. Kuszą również liczne Parki Narodowe Dominikany: Jaragua, Antropologiczny Rezerwat El Pomier, Park Wschodni czy też Park Narodowy Isla Cabritos.