Casablanka

Skalą i stylem życia podobna do zachodnich metropolii, Casablanka zachowuje wyraziste elementy tradycyjne orientalnej architektury i obyczajowości. Z charakterystyczna białą zabudową kolonialną sprzed wojny zderza się labirynt wąskich uliczek starej medyny, z nowoczesnością i luksusem. Casablanka to największa aglomeracja i port Maroka, a zarazem kluczowy ośrodek przemysłowy.

Co trzeba zobaczyć ? Koniecznie Meczet Hasana II. Łączy on nowoczesność z tradycyjną sztuką islamu. Może pomieścić 25 tys. wiernych, a na dziedzińcu dodatkowe 80 tys. Minaret wznoszący się 210 m w górę, stanowi największy minaret na świecie. Stoi tuż nad brzegiem morza. Został uznany za jeden z cudów współczesnej architektury.

Wszystkie główne drogi miasta zbiegają na położonym na południe od portu Placu Narodów Zjednoczonych, wokół którego usytuowane jest nowoczesne centrum miasta o typowo europejskim charakterze: szerokie ulice, drapacze chmur i luksusowe hotele. Dalej na zachód rozciąga się Parc de la Ligue Arabe- zielone płuca miasta.

Będąc tutaj nie można także pominąć obiektów takich jak najdłuższe w Maroku i czwarte w Afryce molo im. Mulaja Jusufa o długości 3180 m, dalej monumentalny kościół Notce-Dame de Lourdes, z surowego betonu, ozdobiony pięknymi witrażami oraz luksusowe kąpielisko Al.- Muhammadija, z kasynem, jachtklubem, hipodromem oraz polem golfowym. Kilka kilometrów od miasta znajduje się grób marabuta Sidi Abderrahmana, na skalistej wysepce- tutaj także warto być.

Casablanca, to najważniejszy port lotniczy Maroka. Przelot tradycyjnymi liniami z Europy Środkowo-Wschodniej kosztuje około 1,5 – 2 tys zł. Warto wiedzieć, że obowiązującą w Maroko walutą jest dirham marokański (MAD) – 1 euro to 11,5 MAD, a 1 zł to ok. 3,2 MAD.