Brno

Brno jest drugim co do wielkości, a także znaczenia miastem w Republice Czeskiej, zaraz po Pradze. Jednocześnie jest historyczną stolicą Moraw, czyli siedzibą królewskiego rodu Czech- Przemyślidów. 

Do Brna można dostać się jadąc z czeskiego Cieszyna, pociągiem do Pragi, a następnie pociągiem z Pragi do Brna.

Historyczne centrum Brna przecina arteria Masaryka, dzieląca je na dwie połowy: zachodnią i wschodnią.

Część zachodnia zdominowana jest przez wzgórze Petrov. Idąc od dworca ul. Basty w lewo i pod górę, dotrzemy do katedry św. Piotra i Pawła. Otaczają ją domy kanoniczne i rezydencja arcybiskupa z piękną gotycką kaplicą. Dzwony katedry wybijają południe o godzinie 11:00, upamiętniając tym nieudany atak Szwedów na Brno w 1645 r. Nieopodal – rynek z klasztorem Kapucynów ze wczesno barokowym kościołem Znalezienia Krzyża Świętego. W podziemiach leżą mumie mnichów. Wszystko to można zwiedzać.

W północnej części rynku (Zelný Trh) stoi XIII-wieczny ratusz. Idąc dalej na północ dojdziemy do Dominikanskeho Náměstí, przy którym stoi przyklasztorny kościół św. Michała Archanioła. Skręcając w prawo dojdziemy do Náměstí Svobody (drugi rynek). Plac ten otacza wiele ciekawych budynków: Kleinom Palac z przeszklonymi balkonami i stojący naprzeciwko „Dům u Čtyř mamlasů” (dom z czterema altanami). Dalej na północy przy ul. Rasinovej stoi kościół św. Jakuba z najwyższą wieżą w mieście – 92 m. Podążając dalej ul. Bhounskou docieramy do kościoła Zwiastowania NMP i św. Tomasza. Tutaj spoczywają szczątki brata Karola IV. do zobaczenia jest tutaj także kamienna pieta z 1385 r.

W wschodniej części historycznego centrum Brna warto wyróżnić klasztor Jezuitów z barokowym kościołem Wniebowzięcia NMP, klasztor Norbertanów (przy ul. Minoritskiej), kościół św. Jana. Wszystkie one należą do przykładów słynnego berneńskiego baroku. Niedaleko przy ul. Kobliżnej stoi dom, w jakim mieszkał Mozart w 1767-68 r. na zachód od tej części miasta stoi zamek Špilberk (XIII w.) w jego północnej części mieści się obecnie Muzeum Miejskie.