Bratysława

Jest to stolica i jednocześnie największe miasto Słowacji. Stanowi centrum życia kulturalnego, społecznego oraz gospodarczego. Miasto to jest bardzo często nie doceniane przez turystów, a przecież ciekawych miejsc tutaj nie brakuje: przepiękne zabytki, muzea, rejsy po Dunaju, przytulne knajpki, restauracje oraz dyskoteki. Wszystko to na praktycznie każdą kieszeń.

Najbardziej znane miejsce w mieście to usytuowany na skarpie nad Dunajem bratysławski zamek- Hrad. Spacerując wzdłuż jego murów można zobaczyć całą panoramę miasta.
Nieopodal znajduje się baszta Luginsland z Muzeum Muzycznym, gdzie zgromadzono tradycyjne instrumenty ludowe. W pobliżu stoi także ciekawa gotycka Brama Zygmuntowska.

Opuszczając tereny zamkowe dojdziemy do tzw. Modrego Domu, gdzie funkcjonuje obecnie Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Umelecke remesla). Zaraz obok znajduje się Muzeum zegarów. Dalej przy ul. Zidovskiej znajduje się Muzeum Kultury Żydowskiej przedstawiające historię Żydów z tych terenów podczas wojny.

Co jeszcze warto zobaczyć będąc w Bratysławie? Katedra świętego Marcina, który stanowi dawny kościół koronacyjny królów węgierskich, Stare Miasto z ulicą Michalską, którą rozpoczyna biała, 50 metrowa wieża Michalska –  tu dawniej kończył się pas murów obronnych. W środku Muzeum Broni i Fortyfikacji Miejskich. Skręcając stąd w lewo dochodzimy do rynku. A tam stary ratusz z barokową wieżą, skąd po zmroku widać taniec laserów, a także kościół jezuitów i franciszkanów. Naprzeciwko stoi jasnożółty pałac Mirbachov, uznany za najpiękniejszy budynek barokowy w mieście.

Wychodząc z ratuszowego dziedzińca, znajdziemy się na Primasalnym namiestie, gdzie stoi ogromny klasycystyczny pałac prymasowski. Wychodząc z rynku ul. Rybarską dojdziemy do deptaku – Hviezdoslavovo namestie. Tutaj zobaczymy Carlton, najstarszy hotel w mieście, który jest jednocześnie najbardziej luksusowym. Tutaj znajduje się również Teatr Narodowy. Innym ciekawym obiektem Bratysławy jest barokowy pałac Grassalkovich’ow – obecna siedziba prezydenta Słowacji.