Bombaj (Mumbaj)

Bombaj nazywany obecnie Mumbajem (nazwa sprzed okresu kolonializmu), leży w zachodniej części Indii, nad samym morzem. Stanowi bardzo rozwinięty ośrodek handlowy, głównie za sprawą ogromnego portu morskiego. Tutaj mieszkają najbardziej wpływowi hindusi. Przybywając do Bombaju szybko można zauważyć zderzenie bogactwa z ubóstwem, ponieważ Bombaj to nie tylko jedno z najbogatszych miast Indii, ale również wielki ośrodek biednych slumsów.

Najważniejszymi obiektami, jakie trzeba tutaj zobaczyć jest są w pierwszej kolejności:
przepiękny zabytkowy, gotycki Dworzec Wiktorii (Chhatrapati Shivaji Terminus ), będący głównym dworcem kolejowym miasta, Bramę Indii o wysokości 26 metrów, położonej w południowej części Bombaju, zabytkowy budynek Regal Cinema – jedno z najstarszych kin w mieście, zabytkowy budynek Poczyt oraz kompleks świątyń Walkeśrawy, zwany także jaskiniami słoniowymi.

Bombaj to różnorodność świątyń. Można tutaj zobaczyć kościół rzymskokatolicki Mount Mary, meczet i grobowiec Haji Ali Dargah, świątynia hinduistyczna Mahalaxmi oraz Mumba Devi Mandir – odwiedzane przez setki wiernych.

Warto też wybrać się do Narodowej Galeria Sztuki Współczesnej z kolekcjami obrazów Picassa, a także sztuki egipskiej.

Całe miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podróż do Bombaju nie będzie problemem, gdyż znajdują się tutaj 3 lotniska (Port lotniczy Sahara, Santacruz i Juhu). Nie dostaniemy się tutaj jednak z Polski, ale z każdego większego miasta europejskiego np. Berlina.