Belgrad

Jest to leżąca w północnej Serbii stolica tego kraju. Stanowi największą serbską metropolię o bogatej przeszłości. Jego dzieje sięgają 7000 lat.  Miasto dzieli się na Zemun, Novi Beograd i Stari Grad (Stare Miasto). Chcąc się tam wybrać najlepiej skorzystajmy z pociągu z jedną przesiadką w Budapeszcie. Dworzec w Belgradzie usytuowany jest blisko centrum , a z dworca odjeżdżają częste tramwaje i autobusy.

Belgrad nazywany jest Barceloną Bałkanów, gdzie życie kulturalne i rozrywkowe jest niezwykle ożywione. Kawiarnie i restauracje są pełne o każdej porze. Miasto stało się w ostatnich latach celem wielu podróżników.

Stolica może poszczycić się naprawdę unikalnymi zabytkami i miejscami.
Te najciekawsze znajdujące się w centrum Starego Miasta to m.in. twierdza i park na Kalemegdanie przy ujściu Sawy do Dunaju – niegdyś pełniła funkcje obronne, dziś to największe i najpiękniejsze miejsce na rekreację i wypoczynek. Tutaj mieści się także Muzeum Wojska, które prezentuje dzieje miasta i jego obronności, a tuż przy murach obronnych cerkiew Rużica (w niej cenny ikonostas). Nieopodal stoi także Brama Karola IV – najpiękniejszy zabytek barokowy miasta oraz baszta Nebojsy, jedna z rzadkich średniowiecznych baszt.

Na Starym Mieście również zlokalizowane są najważniejsze muzea miasta –Muzeum Republiki, prezentujące zbiory archeologiczne i sporą ekspozycję malarstwa europejskiego, Muzeum Etnograficzne, gromadzące sztukę ludową Serbii. Kolejne to Muzeum Fresków, czyli niezwykłe miejsce, gdzie zgromadzone zostały najważniejsze przykłady religijnego malarstwa prawosławnego prezentujące ewolucję tej sztuki, najwybitniejszych przedstawicieli.

Warto odwiedzić zoo belgradzkie, deptak Knez Mihailova, Parlament Serbii, czy Stary Pałac w Belgradzie dynastii Obrenoviciów. Kolejno Muzeum Narodowe oraz niedaleki Teatr Narodowy. Ciekawe miejsca sakralne w Belgradzie to: Synagoga w Belgradzie, Meczet Bajrakli, Cerkiew świętego Sawy oraz katolicka Katedra Najświętszej Maryi Panny.