Bangkok

Jako jedyny nigdy nie skolonizowany kraj w południowo-wschodniej Azji, Tajlandia wprost eksploduje energią. W dosłownym znaczeniu „Tajlandia” oznacza „kraj wolnych ludzi”, chociaż częściej określa się ją mianem „kraju uśmiechów”.

Stolicą Tajlandii jest Bangkok, czyli najprężniej rozwijające się ekonomicznie miasto w południowo-wschodniej Azji. Poczynając od wielkich domów towarowych, chłodnych świątyń i gwarnych bazarów, aż po restauracje, senne kanały oraz bujne życie nocne – z tym właśnie najczęściej kojarzy się to miasto.

Najodpowiedniejszym środkiem transportu będzie tutaj oczywiście samolot z Polski np. Warszawy czy Krakowa, ze względu na ogromną odległość. Podróż trwa kilkanaście godzin.
Przed wyruszeniem na miasto koniecznie trzeba zakupić mapę. Bez planu miast trudno zleźć się w chaosie Bangkoku.

Najlepiej zacząć zwiedzanie od obszaru zw. Królewskim Bangkokiem, leżącym nad rzeką Chao Phraya. Tutaj znajdują się największe zabytki – Wat Arun (1782-85 r.) i Wat Pho (Świątynia Leżącego Buddy – XVI w.), a także wspaniały Pałac Królewski. W samym Bangkoku znajduje się ok. świątyń buddyjskich oraz hinduistycznych.

Pałac Królewski czynny jest dla zwiedzających codziennie od 8:30- 15:30. Stanowi on jakby miasto w mieście. Trzeba spędzić tutaj co najmniej kilak godzin. Służył, jako rezydencja króla Tajlandii od XVIII – XX w. Ważniejszą częścią pałacu jest Wat Phra Kaew – “świątynia szmaragdowego Buddy”, gdzie wśród licznych posagów wyróżnia się figura szmaragdowego Buddy na złotym cokole z baldachimem o 5 parasolach. Wykonany z lanego złota, zdobiony klejnotami – waży 75 kg przy wzroście 66 cm.

Najstarsza – Świątynia Leżącego Buddy, której atrakcją jest 46-cio metrowy, leżący posąg Buddy, przyciąga miliony turystów. Na stopach figury mozaiką z masy perłowej wypisano 108 szlachetnych cech Buddy.

Wat Arun znajduje się na zachodnim brzegu rzeki Menam. Świątynię zdobią kawałki porcelany ułożone w kwiaty. Środkowa wieża jest wyższa niż dziesięciopiętrowy budynek. Można na nią wejść i podziwiać panoramę miasta.

Na południe od tego miejsca stoi jedno z wielkich centrów handlowych. Ulica Charoen Krung zw. New Road, była pierwszą drogą publiczną w Tajlandii. Pomiędzy ulicą a rzeka znajdują się ambasady, kościoły, słynny hotel Orienatal. Za Charoen Krung mieści się tętniąca cymie dzielnica Chinatown. Dalej plac Syjamski, który otaczają kina, restauracje i butiki.