Bali

Bali to jedna z rajskich wysp archipelagu Indonezji, na który składa się aż 17 508 wysp. Nazywana jest „wyspą bóstw” lub „wyspą światyń”.
Żyje na niej przeszło 3 miliony mieszkańców – 90% z nich to etniczni Balijczycy.

Wyspa nastawiona jest na turystykę, dlatego mamy tutaj spory wybór hoteli na każdą kieszeń i liczne atrakcje. Można się tutaj dostać jedynie samolotem, najczęściej lotem czarterowym organizowanym przez biura podróży. Podróż ta nie należy do najtańszych.

…piękne plaże, urzekające białym piaskiem i błękitną wodą, lasy tropikalne, niezwykłe świątynie, tarasy ryżowe, wulkany oraz niespotykana kultura, sztuka i filozofia życia. Panuje tutaj wszechogarniający spokój i radość, która udziela się już po pierwszym dniu pobytu.

Wyspa znajduje się pod wpływem sztuki hinduskiej, cechuje się typowymi orientalnymi motywami roślinnymi oraz ornamentyką, a muzyka wykonywana jest przy wtórze gamelan.
Wytwory sztuki, czyli malarstwo, rzeźbę i ozdoby z orzecha, jakie tutaj powstały i nadal powstają można oglądać w licznych muzeach w stolicy Wyspy, czyli Denpasar.

Tutejszą atrakcją, jakiej nie znajdziecie nigdzie indziej jest Teatr Cieni Wayang. Scenariusz oparty jest na hinduskich eposach zawartych w Ramajanie i Mahabharacie. Opowiadają one o przygodach herosów i ważnych postaci.

Architektura budowli jakie znajdują się na wyspie odzwierciedla porządek wszechświata związanego z koncepcjami religijnymi i kosmologicznymi. tzn. stawia się je i projektuje mając na uwadze świętość przestrzeni np. w kierunku największych wulkanu na Bali – Gunung Agung i Gunung Batur, utożsamianych z miejscem, gdzie przebywają bogowie.

Najbardziej atrakcyjną świątynią na wyspie jest Pura Taman Ayun. Otoczona jest parkiem z kanałami wodnymi oraz stawami.

Z kolei osada Ujung ( 4 km od drugiego co do wielkości miasta na wyspie -Klungkung) słynie z Pływającego Pałacu, który powstał z polecenia króla Anak Agung Anglurah w 1921 r. pod wpływem dwóch trzęsień ziemi do czasów obecnych zachowały się tylko fragmenty budowli.

Bali to doskonałe miejsce do nurkowania. Są tutaj liczne wypożyczalnie sprzętu. Najpopularniejsze miejsce do uprawiania tego sportu to zatoka Tulamben – na północnym wschodzie wyspy. Życie podwodne jest tutaj wyjątkowo boga te, ponieważ prądy zawierają żyzny plankton. Ponadto w tutejszych wodach leży wrak USAT Liberty, zatopiony podczas I wojny światowej. Nadaje się do eksploracji dla turystów. Znajduje się na głębokości 9-30 m pod wodą. Innymi nurkowiskami w pobliżu są The Coral Garden oraz Drop Off.