Ateny

Ateny nazywane kolebką europejskiej demokracji to jedno z najpiękniejszych starożytnych miast świata. Dzięki bogactwu zabytków oraz ciepłemu klimatowi co roku odwiedzane jest przez miliony turystów. Jednocześnie Ateny pozostają nowoczesną i dynamicznie rozwijającą się metropolią, umiejętnie łączące elementy przeszłości z wymogami współczesności.

Podróż do Aten odbyłam samolotem czarterowym za pośrednictwem jednego z polskich biur podróży. Z kolei drogę z lotniska do hotelu- specjalnie podstawionym przez biuro autokarem.

Większość turystycznych atrakcji Aten można zobaczyć podczas pieszych spacerów, bez korzystania z dodatkowej komunikacji, ponieważ znajdują się one w najbliższym otoczeniu Akropolu, czyli centralnego miejsca Aten, które Grecy traktują, jako pomnik narodowy. Dotarcie na sam jego szczyt jest możliwe tylko od zachodniej strony, gdyż pozostałe są bardzo strome. Po dotarciu na miejsce, na powierzchni zaledwie 320 m x 156 m, naszym oczom ukaże się szereg słynnych i cennych budowli.

Ze starożytnych czasów zachowały się tutaj: Propyleje, świątynia Nike, Erechtejon, Partenon oraz Brama Baulego. Są to budowle, które ukształtowały wyobrażenia ludzkości na temat klasycznego antycznego stylu architektonicznego.

Ze wzgórza Akropolu przy sprzyjający widokach można zobaczyć wyspy w Zatoce Sarońskiej, czyli Salaminę i Eginę. A przy słonecznych dniach – ośnieżone szczyty Peloponezu.

Bardzo blisko wejścia na Akropol zauważyć można stopnie prowadzące na nagą skałę. Tutaj w epoce starożytnej odbywały się słynne zgromadzenia Najwyższego Trybunału Aten- czyli Areopagu. Roztacza się stąd imponujący widok na Agorę oraz stoę Attalosa (hala kolumnowa ze ścianą z tyłu – niegdyś miejsce handlu, czy też osłony przed deszczem i żarem słonecznym).

Na południowym zboczu Akropolu znajduje się miejsce narodzin europejskiego teatru i sztuki, czyli Teatr Dionizosa. Jeśli zostanie czasu warto wybrać się również do mieszczącego się nieopodal na południe Muzeum Akropolu, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki wzgórza, odkryte przez archeologów.

Spacer na Akropol i zobaczenie tych historycznych budowli, to doskonałą wycieczka na jeden dzień podczas pobytu w Grecji.

Kategorie: Grecja
Tagi: , , ,