Agra

Agra to jedno z ciekawszych miast Indii. Niegdyś stolica imperium mongolskiego. Leży ono około 200 km od Delhi, w stanie Uttar Pradesh nad rzeką Jamuną.

Tym co przyciąga tutaj tłumy jest bez wątpienia Tadż Mahal, czyli arcydzieło sztuki na które składa się mauzoleum, ogromna brama wejściowa zw. Bramę Saraceńską, minarety, kanał wodny, ogrody, meczet i sala zebrań. Wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, ku pamięci ukochanej żony. Budowla liczy 74 metry wysokości, całość wykonana z białego marmuru. Sklepione łuki budowli pokryte są wersetami z Koranu.

Nie zapominajmy, że Agra to także inne obiekty. Wśród tych wartych zobaczenia znajduje się leżący w północno-wschodniej części Agry, Czerwony Fort. Był to dawny ośrodek władzy państwa Mongołów, wybudowany za czasów cesarza Akbara oraz fortem obronnym. Otoczony murem o wysokości 20 metrów oraz fosą stanowił doskonałą ochronę. Wejście prowadzi przez bramę Amara Singha, która niegdyś służyła również jako miejsce kaźni. Na wzór tej twierdzi wybudowano w późniejszym czasie niema identyczną w Delhi (o tej samej nazwie).

Ponadto: Mauzoleum Akbara położone w Sikandrze na przedmieściach Agry oraz grobowiec Itmad-Ud-Daulah o ażurowych ścianach,

37 kilometrów na zachód od centrum Agry leży Fatehpur Sikri, czyli kolejny zespół budowli pomongolskich. Wśród nich najpiękniejszy Jama Masjid – Wielki Meczet. Pozostałe to Brama Zwycięstwa (Buland Darwaza) oraz Pałac Wiatrów (Hawa Mahal). Całość wpisana na listę UNESO. Miasto zostało opuszczone w XVI w, prawdopodobnie przyczyną był brak wody pitnej, dlatego nazywa się je często “miastem widmem”.

Podróż do Agry (Indii) nie jest łatwa. Z Polski trzeba dostać się najpierw do jednej ze stolic europejskich, a dopiero stamtąd podróżujemy samolotem do Agry.